Dan ružičastih majica,

poznatiji kao Pink Shirt Day, održava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi Nova Scotiji.

Na taj je dan učenik jedne škole u Kanadi došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke i zbog toga je bio žrtva vršnjačkoga nasilja. U znak potpore tom dječaku dvojica učenika škole Nova Scotia, David Shepherd i Travis Price, također su odjenuli ružičaste majice i njihov prosvjed protiv nasilja postao je globalan. Od tada u cijeloj zemlji organiziraju razne aktivnosti, kako po školama tako i na radnim mjestima, te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirale borbu protiv nasilja među vršnjacima.

Dan ružičastih majica 28. 2. 2018. obilježili smo i u našoj školi radionicama za učenike od 5. do 8. razreda simboličnog naziva

„ Poruka“. Radionicu su vodile učenice Lucija Přenosil ( 7. razred), Bojana Karlica (8.b razred) i soc. pedagoginja! Cilj radionice je bio kroz igru i aktivnosti poučiti učenike da prepoznaju izvore i moguća rješenja sukoba. O uspješnosti radionice najviše nam govore evaluacijski listići, ali i izrazi lica sudionika radionica.

Ivana Širac, prof. soc. pedagog

Svi smo se zabavili i bilo mi je drago što smo ostvarili bit radionice i što smo poslali jasnu poruku pa uvažavamo i prihvatimo jedni druge-baš takvi kakvi jesmo! Najveća nagrada su mi bili komentari prijatelja nakon radionica….

Bojana Karlica, 8.b razred

Bilo mi je zanimljivo biti u ulozi voditelja radionice- jedno novo iskustvo. Ugodno su me iznenadile reakcije i razmišljanja  nekih učenika. Drago mi je što je u našoj školi složna atmosfera i sto svi poštuju jedni druge, te nema baš puno mjesta za nasilje.

Lucija Přenosil  7. razred

objavio: Mirjana Hojka   datum: 4. 3. 2018.