OSNOVNA ŠKOLA DEŽANOVAC-PŠ ULJANIK

1857. godine utemeljena je škola koja je počela s radom u Uljaniku, a do tada roditelji koji su željeli djecu školovati slali su ih u druga mjesta. Bila je to Pravoslavna konfesionalna (općinska, društvena)  škola za srpsku djecu iz Uljanika i Kreštelovca. Ta je škola bila namijenjena samo djeci pravoslavne vjere. Prema izvorima prvi učitelj je bio bogoslov  Marko Lisičić. Nastava je bila neredovita i  izvodila se u iznajmljenoj privatnoj kući.

1894. godine Kraljevska zemaljska vlada odobrila je izgradnju nove školske zgrade. 1895. godine počela je nastava u novoj školskoj zgradi, i ukazuje se potreba za još jednim učiteljem.Nastavu je pohađalo preko 160 učenika. Školske 1935./36. godine u Uljaniku počinje raditi češko paralelno odjeljenje Državne osnovne škole, sa 16 učenika.. Učitelj je bio Vjenceslav Milde.

Od 1941./42. godine radila je njemačka pučka škola. 1943./44. godine škola je radila povremeno, zbog ulaska u selo mnogih vojski. Uništena je zgrada, učila i namještaj.

1945. godine do 1947. godine radio je analfabetski tečaj.

1956./ 57. godine škola u Uljaniku ima svih osam razreda. 1961.godine izgrađeno je i školsko igralište. Škola ima osam odjeljenja, 244 učenika, 8 nastavnika, kao i kabinet ,radionica za tehnički odgoj. Radilo se u dvije smjene. Zbog velikog broja učenika i adaptiranja škole nastava se izvodi u viječnici bivše Općine Uljanik.Osmogodišnju školu pohađaju učenici iz: Uljanika, Gornjeg Uljanika, Duhova, Hrastovca, Blagorodovca i Petranovca. Broj učenika se povećao toliko, da je prelazio i preko 300 polaznika.

1967.godine sva administracija škole prelazi u OŠ Dežanovac, a 1. siječnja 1968. godine rješenjem Skupštine Općine Daruvar ona postaje njezina  područna osmogodišnja  škola sa 6 odjeljenja, 4 viša čista i 2 niža kombinirana odjela.

Značajnije poteškoće  javljaju se  poteškoće u  nedostatku  školskog prostora. Zbog neadekvatnog prostora i uvjeta za izvođenje nastave, 1963./64. godinu počinje izgradnja nove školske zgrade koja je dovršena 1971. godine. Nastava se odvija u staroj i novoj školskoj zgradi. Nova školska zgrada ima dvije učionice, zbornicu, kuhinju i garderobu. Škola je dugo vremena bila bez tekuće vode i sanitarnog čvora. Nastava se izvodi u  dvije smjene.1978. godine poduzeta je akcija za dogradnju nove škole, napravljeni su temelji, ali tako je i ostalo. Iste godine  učenici 5. I 8. razreda prIpajaju se školi u Dežanovcu. Učenici se prevoze autobusom. Slijedeće školske godine  pripajaju se i učenici ostala dva razreda.  U Uljaniku su ostala dva kombinirana odjela nižih razreda.  Broj djece sve se više smanjuje, tako da duže vrijeme, pa i danas postoje dva kombinirana razredna odjela prvog i trećeg razreda , drugog i četvrtog razreda.

Primjenom novih standarda obrazovanja i izmjena nastavnih programa, učenici od prvog razreda pohađaju nastavu engleskog jezika. Izborni predmeti su vjeronauk i srpski jezik. Učenici četvrtog razreda prevoze se u  Matičnu školu  i pohađaju nastavu: informatike, glazbene kulture, vjeronauka i  engleskog jezika.Svi učenici svake školske godine posjećuju zavičajni grad, grad naše županije ili  glavni grad RH, ovisno o razredu koji pohađaju. Učenici III. i IV. r. polaze Terensku nastavu  na otoku Pašmanu, u Tkonu školskom odmaralištu.Trenutno ima  preko 20 učenika, s kojima nastavu izvode dvije učiteljice. Od 2009. godine  škola je obnovljena , opremljena  osnovnim nastavnim pomagalima koja su potrebita za nastavu.

« Listopad 2020 »