POVIJEST ŠKOLSTVA U SOKOLOVCU

01.10. 1886.g. počela je raditi OŠ s hrvatskim nastavnim jezikom (6 godina je radila u privatnoj kući, sve dok nije podignuta 1891 .g. na parceli koju je geodet Sokol pri planiranju naselja predvidio a grof Julije Janković darovao. Škola je imala 120 đaka koje je poučavao samo jedan učitelj. Među prvim učiteljima su bili Rok Celizić i Ivan Kreković. 21.10.1900. u seoskoj školi održana je prva sveta misa povodom blagdana Svetog Vendelina i od tada se slavi kao glavni vjerski blagdan sela. 1910. g. u Sokolovcu je otvorena i Mađarska škola uz zadržavanje hrvatske škole. Do 1.svjetskog rata djecu su učili učitelji: Mato Mitrović, Sofija Trkulja, Dušan Golubović, Franjo Higy Mandić, Ljubica Kalafatić  i Potočić.  Pred 2. svjetski rat djecu su učili učitelji: Stjepan Pikl, Štefica Hajdi, Bogdan Ivančević i Stanislav Zigler (nastava se odvijala tijekom cijelog trajanja rata). Poslije 2. svjetskog rata OŠ u Sokolovcu je bila četverorazredna, imala je između 50 i 60 učenika pa je školi dograđena još jedna učionica. Učitelji su se stalno mijenjali. U tom razdoblju radili su učitelji Ankica Molnar,Stjepan Konjarek, Miško i Eva Torkoš, Marija Pihler, Marija Šedl, Zlata Zaborac, Ankica Pintarić, Vlado i Vera Peršin, Ljubomir Popadić, Stana Stanić Popadić, Blanka Graber, Nada Barać, Stevo Borojević, Milenko  Mrkobrad, Zdenka Rengel i dr. 1950.g. uvedeno je osmogodišnje obrazovanje.Posljednja generacija osmaša je završila 1962.g. Od 1955. do 1961.g.u OŠ u Sokolovcu je radila i školska zadruga obrađujući školsku zemlju i vrt. U sklopu škole djelovale su folklorna i dramska sekcija  školskog KUD-a. Školska omladina razvila je živu aktivnost utemeljenjem i djelovanjem rukometne, odbojkaške sekcije te i nogometne ekipe. 1960.g. organiziran je prvi put u povijesti mjesne škole odlazak domaće djece na more u Bašku. U šk.g.1966/67.OŠ u Sokolvcu je imala 140 učenika u 4 odijeljenja. Učitelji su tada bili Regina i Mato Skender, Josip Sokač, Ankica Bublić i Đuro Đodan.Tijekom godine zbog velikog iseljavanja, broj djece je naglo pao i 01.01. 1966.g. OŠ u Sokolovcu je priključena središnjoj OŠ u Dežanovcu i od tada je područna škola. U skladu s  tim smanjen je broj odijeljenja na dva i izvršena je adaptacija. 1968. g. uveden je autobusni prijevoz za učenike viših razeda u OŠ u Dežanovac. Zbog manjeg broja djece smanjen je broj učiteljskih mjesta i u školi je više godina sama radila Zdenka Pokorny. U školi je radila od 1969. do 1990. g. Do 1993.učitelji su se stalno izmijenjivali. U tom razdoblju Mjesni odbor sela OŠ Dežanovac ustupio je  malu salu Društvenog doma jer se škola zbog starosti počela urušavati i bila je podstanar do 2004.g. do otvorenja nove škole. Od 1993.g. u školi radi učiteljica Milena Šustić i vodi četverorazredne odijele. U početku je bilo između 10 i 20  učenika. Svake godine broj  učenika je sve manji. Ipak, škola ima budućnost jer u selu ima dosta mladih obitelji. Svake godine  se  vrlo uspješno uz brojnu publiku održava božićna priredba s dolaskom djeda Mraza. Tijekom godine održavaju se  priredbe za dane kruha, Uskrs i  kraj nastave. Učenici i učiteljica organizirali su tematske  Maškare i obilazili cijelo selo. Predstavljali  su svatove, duhove, vještice i likove iz bajki. PŠ Sokolovac je organizirala dvije,izuzetno uspješne, školske zabave: za Valentinovo (12.02.) i za Majčin dan (14.05.). Od zarade  učiteljica je za školu  kupila TV, liniju, rešo, napunila prazne školske ormare i dala ulog za izgradnju WC-a. 20.siječnja 1995.g. snimljena je reportaža o PŠ Sokolovac (o radu u kombiniranom odijeljenju, neprimjerenim uvjetima rada i potrebi za izgradnjom nove škole) i prikazana 24. siječnja 1995.g na HRT- u Županijskoj kronici. Među prvim školama u RH održana je projektna nastava od 19.03. do 23.03.2001. *VODA* za potrebe projekta „Korelacijsko –integracijsko utemeljenje djelatnosti u različitim kombiniranim odijeljenjima“ na republičkom nivou. O tome je napisan članak u priručniku Nastava u kombiniranim odijelima autora Kate Lučić i Milana Matijevića, tiskanog 2004.g. 08.lipnja 2001. g.održan je prvi Cvjetni korzo u Sokolovcu u kojem su se učenici predstavili kao meksički plesači i plesačice. Drugi Cvjetni korzo je održan 08.06.2004.g. i učenici su predstavljali  manekenke i manekene  u crveno- plavoj kombinaciji.Tijekom tih događaja selo je bilo uređeno, svi učenici i učiteljice Oš Dežanovac i područnih škola u cvjetnim kostimima, rijeke automobila, uvaženi posjetitelji, ponosni mještani i zadovoljna učiteljica domaćin. 15-rujna 2003. Damir Bajs, tadašnji župan BBŽ-a položio je kamen temeljac za izgradnju nove škole  koju je 28.09.2004. g. otvorio Stipe Mesić, predsjednik RH  u društvu brojnih uzvanika. Bio je to dan za pamćenje. Pri otvaranju škole Predsjednik Mesić je rekao: Naša zemlja mogla bi više proizvoditi i izvoziti, ona mora ulagati  u ljude, u njihovo obrazovanje koje počinje već u vrtiću a nastavlja se u ovakvim lijepim  školama kao što je ova nova škola u  Sokolovcu. Za vrijeme velikih, školskih događaja, suradnja škole i sela bila je za svaku pohvalu. Godinama se održavaju radionice za Božić (izrada nakita) za Uskrs dan otvorenih vrata  i bojanje pisanica za brojne humanitarne svrhe. Često idemo u prirodu, posjećujemo seoska gospodarstva, ugošćujemo starije mještane u školi. Proučavamo prošlost sela,običaje i nekadašnji način života. Učili smo plesti košare i igre naših baka i djedova. U sklopu  brojnih, integriranih dana pripremali smo kruh, domjenke, kolače (štrudle, krafne, čupavce, palačinke…). Svake godine pečemo kestene. Veliki trud se ulaže u uređenje školskog  okoliša koji je svake godine prekrasan. Uz učiteljicu posebno se ističe spremačica škole, Gordana Torkoš. 22.10.2011. g.u školi je održana priredba kao poklon učenika i učiteljice Sokolovcu za Vendelinovo. U sklopu programa predstavljena je monografija *Sokolovac* autora Franje Fabijanca i otvorena izložba sa fotografijama i dokumentima iz povijesti sela.

« Listopad 2020 »