Dan ružičastih majica 2022.

Dan ružičastih majica,

poznatiji kao Pink Shirt Day, održava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi Nova Scotiji.

Na taj je dan učenik jedne škole u Kanadi došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke i zbog toga je bio žrtva vršnjačkoga nasilja. U znak potpore tom dječaku dvojica učenika škole Nova Scotia, David Shepherd i Travis Price, također su odjenuli ružičaste majice i njihov prosvjed protiv nasilja postao je globalan. Od tada u cijeloj zemlji organiziraju razne aktivnosti, kako po školama tako i na radnim mjestima, te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirale borbu protiv nasilja među vršnjacima.

Dan ružičastih majica obilježili smo i u našoj školi radionicama za učenike od 5. do 8. razreda 18.2.2022.  simboličnog naziva „ Prijatelju u nevolji“. Radionicu su uz pripremu i koordinaciju soc. pedagoginje Ivane Širac vodili učenici Sara Martić i Mateo Ković iz 8. razreda.   Cilj radionice je bio kroz različite aktivnosti prepoznati i opisati načine pomoći prijatelju u nevolji. O uspješnosti radionice najviše nam govore izrazi lica sudionika radionica i evaluacijski listići nakon održane radionice.

objavio: Ivana Širac   datum: 18. 2. 2022.