DAN TOLERANCIJE- „ FER JE BITI FER”

17.10.2017. godine u Osnovnoj školi Dežanovac nije bio samo još jedan običan utorak. Bio je to poseban utorak koji smo posvetili TOLERANCIJI.  Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti. Dan tolerancije obilježili smo turnirom u popularnoj igri crtanja pojmova „Pictionary“.

Turnirom su obuhvaćeni učenici predmetne nastave, njih 95, zajedno sa razrednicima, predmetnim učiteljima, knjižničarkom i soc. pedagoginjom, koja je ujedno i koordinator projekta. Pripreme projektnog dana počele su puno ranije, još u rujnu 2017. Na Vijeću učenika dogovorili smo detalje projekta. Turnir je organiziran na razini škole. Također su uspostavljena jasna PRAVILA IGRE, te PRAVILA PONAŠANJA.Nakon toga su educirani učitelji, koji su na satovima razrednika s učenicima igrali Pictionary, te su međusobno odabrali svoje „učenike crtače”,  „ učenika sudca”, “učenika pijuna” i “ učenika bacača kocke” koji su potom u finalu škole predstavljali svoj razred.

A 17.10.2017. otpočela je završna igra-finale škole. Nije to bila neka šala. Imali smo i voditelje, suce, mjerača vremena, nosače pojmova, razglas.... Školsko igralište bilo je iscrtano poput polja „Pictionary”, svaki razredni odijel imao je svoj stalak za crtanje, a učenik Aleksandar Ljubojević zajedno s „pomagačima- bojačima” izradio je prigodni plakat na kojemu je bio istaknut naš moto „FER JE BITI FER”. Nakon uzbudljive igre došli smo do cilja. Učenici 8. b razreda bili su proglašeni pobjedničkom ekipom, dok je titulu „ NAJ FER ekipe” odnio 8.a razred. No ono što je bilo najvažnije - da smo se svi dobro zabavili,  te se naučili veseliti tuđem uspjehu, prihvatiti poraz, ostati smireni, uvažavati različitost, biti fer i to ne samo ovaj dan!!!!

Ivana Širac, prof. soc. pedagog

objavio: Mirjana Hojka   datum: 21. 10. 2017.